MALAZGİRT ZAFERİNİN 947’NCİ YILI MUHTEŞEM ETKİNLİKLER İLE ANILACAK

MALAZGİRT ZAFERİNİN 947’NCİ YILI MUHTEŞEM ETKİNLİKLER İLE ANILACAK

Türk tarihinin önemli değerlerine sahip çıkan ve 6 yıldır “Uluslararası Fetih Kupası Okçuluk Yarışmalarını” düzenleyen Okçular Vakfı, 1071 Malazgirt Zaferi’nin 947’nci yıldönümünü bu yıl da muhteşem etkinliklerle kutlayacak.

09 Ağustos 2018 Perşembe Saat 16:05

Okçular Vakfı tarafından düzenlenecek etkinlikler öncesinde, Malazgirt’de bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Haydar Ali Yıldız, Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi N. Bilal Erdoğan, Muş Valisi Aziz Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve Malazgirt Kaymakamı Soner Kırlı katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Haydar Ali Yıldız, 1071 Malazgirt Zaferi’nin geçtiğimiz yıl görkemli bir organizasyonla yad edildiğini belirterek “Bu sene, vatan, millet, bayrak ve devlet şuurunu hep birlikte sahipleneceğiz. Malazgirt çok daha farklı, tarihine, medeniyetine yakışan bir şehir haline gelecek. Malazgirt ve Ahlat, ardından İstanbul’da nihayete erecek Ağustos ayı zafer ayıdır. 26 Ağustos tarihinde Cumhurbaşkanımızın katılımı ile burada Malazgirt zaferini, ardından İstanbul’da 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlayacağız. 24 Ağustos tarihinde Ahlat’da başlayacak etkinliklerde sahne sanatları, kültürel etkinlikler ile birlikte Kültür Bakanlığının etkinlikleri de olacak. Medeniyetimiz fetih ve mücadele medeniyetidir. 1.400 yıllık medeniyet, 2.200 yıllık devlet olarak güçlü bir şekilde yolumuza devam edeceğiz” dedi.

“Çanakkale’de yaşanan ruh Malazgirt’e dayanmaktadır”

Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi N. Bilal Erdoğan da Malazgirt Zaferi’nin Türk kimliğinin Çanakkale gibi en önemli parçalarından biri olduğunu belirterek şunları söyledi;
“26 Ağustos tarihinde burada Sayın Cumhurbaşkanımızı ağırlayacağımız müstesna bir gün yaşanacak. Türkiye’nin birlik tablosunu tüm dünyaya haykıracağız. Burada kazanılan zafer bize Anadolu’nun kapılarını açtı. Bu topraklar şehit kanı ile sulanırken cephede Türk, Kürt, Arap vardı. Ümmet vardı. Anadolu aynı zamanda ümmetin de vatanı oldu. Tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet anlayışı bin yıl önceki bu ruha yaslanmaktadır. Çanakkale’de yaşanan ruh, Malazgirt’e dayanmaktadır. Bu Sultan Alparslan’ın ordusunun ruhudur.”

Bilal Erdoğan, 24-25 Ağustos’ta Ahlat’ta düzenlenecek etkinliklerde 2 gün boyunca oba meydanında hem spor hem de piknik olacağını, devamında 26 Ağustos tarihinde Malazgirt’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile devam edecek kutlamaların çok büyük turizm ve kültürel potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Kutlamalara Ahlat da katılıyor
Muş Valisi Aziz Yıldırım ise yaptığı konuşmada Malazgirt zaferinin Türkleşmesi, islamlaşması adına çok büyük önem taşıdığını belirtti. Yıldırım, bu yıl kutlamaların çok daha renkli olacağını , Ahlat’ında bu kutlamalara dahil olacağını sözlerine ekledi.

“1071 olmasaydı 1453 olmazdı”
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise yaptığı konuşmada 1071 tarihinin bir başlangıç olduğunu ve bu başlangıç olmasaydı 1453’ün de olmayacağını belirterek Malazgirt zaferini gündeme getiren ve hak ettiği şekilde kutlanmasını sağlayan Okçular Vakfına teşekkür etti.
Muş Valisi Aziz Yıldırım konuşmaların ardından Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Haydar Ali Yıldız ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi N. Bilal Erdoğan’a plaket takdim etti.