Milli Sporcularımızdan Büyük Başarı

Amerika’nın Yankton şehrinde gerçekleşen 2015 – Dünya Gençler Okçuluk Şampiyonası sona erdi. Türkiye’den milli sporcularımızın da katıldığı müsabakada millilerimiz, 1 altın, 2 gümüş ve 2 bronz madalya kazanarak evlerine döndü.

Barış Tandoğan, Samet Can Yakalı ve Furkan Dernekli’den oluşan Makaralı Yay Genç Erkek Takımımız dünya şampiyonluğu ile altın madalya kazanmıştır.

Yeşim Bostan Dilara Sevindik ve Evrim Sağlam (Okçular Vakfı Spor Kulübü öğrencisi)’ dan oluşan Makaralı Yay Genç Bayan Takımımız  dünya 2.si olarak gümüş madalya kazanmıştır.

Emre Erkuş, Serdar Bortay Maraş ve Mert Garip’den oluşan Makaralı Yay Yıldız Erkek Takımımız dünya 3.lüğü ile bronz madalya kazanmıştır.

Aybüke Gümrükçü, Yasemin Ecem Anagöz, Gülnaz Büşranur Çoşkun’dan oluşan Klasik Yay Yıldız Bayan Takımımız dünya 2.liği ile gümüş madalya kazanmıştır.

Makaralı Yay Genç Erkek (Serdar Bortay Maraş Macar); Dünya 2.liği, gümüş madalya,

Klasik Yay Genç Erkek (Muhammed Bilal Güneri); Dünya 4.lüğü

Türkiye 3 dalda Dünya Rekoru kırarak büyük bir başarıya da imza atmıştır.
Makaralı Yay Yıldız Erkek Takımımız; 235 puan ile “235/240” dünya rekorunu ve 50 metre 216 ok toplamında 2038 puan ile dünya rekorunu kırmışlardır.

Makaralı Yay Genç Bayan Takımımız; 24 Ok toplamında 231 puan ile 24 Ok Dünya Rekorunu kırmışlardır.

Okçular Vakfı olarak biz de tüm sporcularımıza başarılar dileriz.

DÜNYA REKORLARINDA TÜRKİYE İMZASI

Şampiyonada mücadele eden milli sporcular, kazandıkları madalyaların yanı sıra kırdıkları dünya rekorlarıyla da büyük bir başarıya imza attı. Makaralı yay yıldız erkek takımımız 235 puanla dünya rekoru kırarken, makaralı yay genç bayan takımı 231 puanla 24 ok dünya rekorunun yeni sahibi oldu. Makaralı yay yıldız takımı da 50 metre 216 ok toplamında 2038 puana ulaşarak dünya rekorunun yeni sahipleri olmayı başardı.

BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ ’TAN TEBRİK MESAJI

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Dünya Gençler Okçuluk Şampiyonası ’nda madalya kazanan milli sporcuları tebrik etti. Bakan Çağatay Kılıç, tebrik mesajında şu ifadelere yer verdi: “Okçulukta geleceğin yıldızlarının bir araya geldiği Dünya Gençler Okçuluk Şampiyonası ’nda milli sporcularımız, bizleri gururlandıran derecelere imza atarak, 1 altın, 2 gümüş, 2 bronz madalya kazandı. Sporcularımız, organizasyonda kazandıkları madalyaların yanı sıra toplamda 3 dünya rekoru da kırmayı başardı. Böylesine güzel derecelere imza atan sporcularımızı tebrik ediyor, başarılarının gelecek organizasyonlarda da sürmesini temenni ediyorum.”

15.06.2015